Baskent University Blog

https://www.hurriyet.com.tr/haberleri/baskent-universitesi

Başkent Üniversitesi, 13 Ocak 1994 tarihinde Ankara'da Türkiye Organ Nakli ve Yanık Tedavi Vakfı ile Haberal Eğitim Vakfı tarafından kurulmuş bir vakıf üniversitesidir. Başkent Üniversitesi Türkiye'nin ilk vakıf üniversitelerinden biridir, kurucusu Prof. Dr. Mehmet Haberal'dır.

https://www.haberler.com/ato-baskent-universitesi-ile-is-birligi-protokolu-12969279-haberi/

ATO, Başkent Üniversitesi ile iş birliği protokolü imzaladı

Ankara Ticaret Odası (ATO) ve Başkent Üniversitesi arasında lisansüstü eğitim-öğretim ve öğrenci yaz dönemi stajı konusunda iki ayrı protokol imzalandı.

Ankara Ticaret Odası (ATO) ve Başkent Üniversitesi arasında lisansüstü eğitim-öğretim ve öğrenci yaz dönemi stajı konusunda iki ayrı protokol imzalandı.


Protokollere ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran ile Başkent Üniversitesi Rektörü Ali Haberal imza attı. ATO Başkanı Baran, imza töreninde yaptığı konuşmada ATO ile Başkent Üniversitesi arasında 22 Ocak tarihinde daha genel çerçeveli bir protokol imzalandığını hatırlatarak, imzalanan iki yeni protokolün sağlayacağı katkılara değindi. ATO yönetimi olarak çalışanların ve organ üyelerinin gelişimine katkı sağlamak istediklerini belirten Baran, "Organ üyelerimizin de yüksek lisans ve doktora seviyesinde eğitimlerine devam etmelerinin kendiişlerini daha verimli bir şekilde yapmalarına katkı sağlayacağına inanıyoruz. Başkent Üniversitesi öğrencilerinin odamızda staj imkanı bulması da eğitimin pratikle birleşmesi açısından faydalı olacaktır" dedi.


Rektör Haberal ise, üniversite, sanayi ve sektör iş birliği olmadan projelerin hayata geçirilmesinin çok zor olduğunu belirterek, ATO ile imzalanan protokolün bu konuda önemli katkılar sağlayacağını söyledi.


ATO ile Başkent Üniversitesi arasında imzalanan "Lisansüstü Eğitim-Öğretim İş Birliği Protokolü"ne göre Başkent Üniversitesinde tezli ya da tezsiz yüksek lisans ve doktora yapmak isteyen veya uzaktan öğretim yüksek lisans programlarına katılmak isteyen ATO personeli ya da organ üyeleri üniversiteye kayıtlarını indirimli yaptırabilecek. "Öğrenci Yaz Dönemi Stajı İş Birliği Protokolü"ne göre ise Başkent Üniversitesine bağlı İktisadi ve İdari Bilimler, Mühendislik, Ticari Bilimler ve Hukuk Fakültesi lisans programlarına kayıtlı öğrenciler, stajlarını yaz dönemlerinde Ankara Ticaret Odası'nda üç dönem halinde yapabilecek.

 

https://www.sozcu.com.tr/2020/saglik/ankarada-buyuk-organ-nakli-sempozyumu-5669371/

Ankara’da büyük ‘organ nakli’ sempozyumu

Tıp insanları ve Din adamları organ nakli için Ankara'da bir araya geliyor. Başkent Üniversitesi; 12-13 Mart 2020 tarihlerinde "Ölen İnsanların Organlarının Kullanımı ve Bu Konuya Dini Bakış" adlı Uluslararası Sempozyum'a ev sahipliği yapacak... Sempozyuma Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanı sıra dünyanın çeşitli bölgelerinden bilim insanları ve din adamları da davet edildi.

Başkent Üniversitesi; 12-13 Mart 2020 tarihlerinde “Ölen İnsanların Organlarının Kullanımı ve Bu Konuya Dini Bakış” adlı Uluslararası Sempozyum’a ev sahipliği yapacak. Sempozyuma Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yanı sıra dünyanın farklı bölgelerinden çok sayıda bilim insanı, din adamları ile Tıp ve İlahiyat Fakültesi öğrencileri, etkinliğe davet edildi.

“FARKLI DİNLERİ İNCELEMEMEMİZ GEREK”

Dünya Organ Nakli Derneği ve Sempozyum Başkanı Prof. Dr. Mehmet Haberal, sempozyumun amacını; “Sahip olduğumuz imkanları en iyi şekilde kullanmaya devam edebilmemiz için, farklı dinlerin organ nakline bakışını incelememiz ve bu konunun yol açtığı sorunlara cevap aramamız gerekiyor” diyerek anlattı.

YURTİÇİ VE YURTDIŞINDAN YOĞUN DAVETLİ

Sempozyumun geniş kitlelere ulaşabilmesi için Sağlık Bakanı, Sağlık Bakanlığı yetkilileri, Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı, İlahiyat Fakültesi Dekanları, Diyanet İşleri Eski Başkanları, Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi, Türkiye Musevileri Hahambaşılığı'nın toplantıya davet edildiğini belirten Haberal, davetliler arasında yurtiçi ve yurtdışından İslam, Musevi ve Hristiyan camialarının önde gelen düşünürleri, organ nakli konusunda dünyaya liderlik eden pek çok bilim insanı ile Avrupa, Güney Amerika, Afrika, Orta Doğu, Hindistan, Japonya, Avustralya ve Yeni Zelanda Organ Nakli Dernekleri Başkanlarının, Tıp ve İlahiyat Fakültesi öğrencilerinin de olduğunu söyledi.

https://www.risalehaber.com/baskent-universitesinden-tip-egitimi-ihracati-354968h.htm

Başkent Üniversitesinden 'tıp eğitimi' ihracatı

Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Haberal, Kazakistan'daki yüksek lisans ve lisans kalitesinin artırılması amacıyla Türkiye'den bu ülkeye tıp eğitimi ihracatı yapacaklarını bildirdi.

 

Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Haberal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Prof. Dr. Mehmet Haberal tarafından "çağdaş ve kaliteli eğitim" prensibi ile 1993'te üniversitelerinin ulusal ve uluslararası pek çok başarıya imza attığını ifade etti.

1994 yılında başlayan eğitim öğretim faaliyetlerinin 11 fakülte, bir devlet konservatuvarı, 7 meslek yüksekokulu, 7 enstitü ve yabancı diller yüksekokulu ile yürütüldüğüne işaret eden Haberal, "Üniversitemiz, Türkiye genelinde 12 değişik yerleşimde bulunan sağlık uygulama ve araştırma merkezleri, hastaneleri, diyaliz merkezleri, diş hekimliği fakültesi, tıp fakültesi ve mühendislik fakültesi ve Türkiye'de ilk kez lisans düzeyinde sağlık sektörü için yetiştirilen biyomedikal mühendislerini yetiştiren Türkiye'nin ilk bölümü ile sağlık sektörünün değerler zinciri içinde çok önemli bir halka." değerlendirmesinde bulundu.

Başkent Üniversitesinin sağlık bilimleri ve tıp fakültesi eğitimlerini vakıf üniversitesi olarak başlatan ilk üniversite olduğuna işaret eden Haberal, 2011 yılında tıp fakültelerinin Ulusal Tıp Eğitimi Akreditasyon Kurulu (UTEAK) akreditasyonunu aldığını ayrıca 2013-2023 yılları için Dünya Tıp Eğitimi Federasyonu tarafından da akredite edildiğini aktardı.

Tıp fakültelerinin aynı zamanda Central European Network of Quality Agencies üyesi olduğunu ifade eden Haberal, böylece mezunlarının hem en iyi tıp eğitimini aldığını hem de uluslararası diplomaya sahip olduğunu anlattı.

Haberal, Başkent Üniversitesinin Sağlık Bakanlığından sonra sağlık hizmeti veren birimleri ile en kapsamlı hizmeti sağlayan ilk üniversite ve kuruluş olduğunu bildirdi.

Üniversitenin kurucusu Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın Dünya Organ Nakli Derneğinin başkanlığını 2020 yılına kadar sürdüreceğini hatırlatan Haberal, ilk böbrek naklinin ardından 1988'de ilk karaciğer naklinin, 1990'da çocuklarda ve erişkinlerde ilk kısmi karaciğer naklinin, 1992'de dünyada ilk kez aynı canlı donörden aynı anda kısmi böbrek ve karaciğer naklini hastanelerinde gerçekleştirildiğini aktardı.

Uluslararası düzeyde bilim ihracatı yapıyoruz

Rektör Haberal, Kazakistan Semey Devlet Üniversitesi ile imzaladıkları Stratejik İşbirliği Anlaşması çerçevesinde bu üniversitedeki tıp eğitiminin 21. ayda modernizasyonu için Dünya Bankası fonu desteğiyle bir proje yürüttüklerini bildirdi.

Haberal, projeye ilişkin, "Kazakistan'daki yüksek lisans ve lisans kalitesinin artırılması amacıyla Türkiye'den bu ülkeye tıp eğitimi ihracatı yapacağız. Tıp fakültesi ve hastanelerdeki hizmet konusunda Başkent Üniversitesi örneğini bu ülkede uygulamaya çalışacağız." bilgisini verdi.

Ukrayna V.I. Vernadsky Taurida Ulusal Üniversitesi ile 12 Nisan 2018'de bir protokol imzaladıklarını belirten Haberal, bu protokolle bu ülkeyle de tıp eğitimi alanında ortak çalışma başlatacaklarını bildirdi.

Haberal, "Bu protokol kapsamında Taurida Üniversitesinde tıp fakültesinin kurulması ve eğitim sisteminin Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi modeli ile entegre edilmesi, teknopark kurulması, kurulması planlanan organ nakli merkezi için müşterek planlama yapılması, Türkoloji bölümünün geliştirilmesi, akademisyen ve öğrenci değişimi yapılması gibi konularda ortak çalışmalar yürüteceğiz." ifadelerini kullandı.

İlk biyoteknoparkta ilaç da geliştirilecek

Üniversite olarak Türkiye'de ilk biyolojikteknoparkın kurulması için de hazırlık yürüttüklerini bildiren Haberal, "Özellikle bu merkezde, tarım ve hayvancılık sektöründe yerli üretimin geliştirilmesi için akademik çalışmalar ile yerli ilaç geliştirilmesine yönelik faaliyetler de yürütmek istiyoruz." dedi.

Üniversitelerindeki tıp ve mühendislik bölümlerinin disiplinlerarası bir anlayışla ele alan biyomedikal mühendisliği bölümünü çok önemsediklerinin altını çizen Haberal, bölümde ülkenin ve dünyanın ihtiyacı olan, medikal cihazların üretimi, biyomalzeme, nanomalzeme ve biyoteknoloji alanında araştırmaların yapıldığını anlattı.

Eğitim öğretim, araştırma geliştirme ve bunların topluma ve gerçek hayata aktarılması konusunda görevini yerine getiren "3. kuşak üniversite" olarak faaliyet yürüttüklerini ifade eden Haberal, "Türk toplumunun teknolojik, sosyo-ekonomik ve kültürel düzeyinin yükseltilmesine, insan sağlığının iyileştirilmesine, insan ve çevresel haklarının geliştirilmesi ve korunmasına, topluma hizmetin yaygınlaşmasına katkıda bulunmaya çalışıyoruz." değerlendirmesini yaptı.

Kaynak: Başkent Üniversitesinden 'tıp eğitimi' ihracatı

https://www.adanapost.com/derin-sularda-calisabilen-insansiz-su-alti-robotu-gelistirildi-127751h.htm

Derin sularda çalışabilen 'insansız su altı robotu' geliştirildi

Başkent Üniversitesinde, derin sularda insanların yerine görev alabilecek yapay zeka teknolojisine dayalı insansız su altı robotu geliştirildi.

 

Derin sularda çalışabilen 'insansız su altı robotu' geliştirildi

Başkent Üniversitesinde, derin sularda insanların yerine görev alabilecek yapay zeka teknolojisine dayalı insansız su altı robotu geliştirildi.

Başkent Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tahir Yavuz'un danışmanlığında üniversite öğrencileri Mehmet Ustaoğlu, Gizem Paracı ve Onat Ergün tarafından geliştirilen robot, derinlerdeki görüntüleri yüksek çözünürlükle kontrolcü bilgisayarına ileterek operatörlerin suyun altına inmeden gerekli kontrolleri yapabilmesine olanak sağlıyor. 

Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yavuz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, öğrencilerin üniversitenin bitirme proje sergisi için geliştirdiği robotun su altında insan sağlığını tehdit eden koşullardaki ve derinlikteki sularda çalışabilecek teknolojiyle donatıldığını bildirdi.

"İnsansız su altı aracı" da denilen robotun teknolojisinin, donanım ve yazılımdan oluştuğunu aktaran Yavuz, "Robot, indiği derinlikteki su altından aldığı verileri bilgisayara aktarıyor. Bu haliyle her türlü görevi yerine getiren robot kullanıma hazır." bilgilerini verdi. 

Tehlikeli durumlarda insanların yerine görev alabilecek

Yavuz, robotun kullanım yerlerine ilişkin, şöyle konuştu:

"Geliştirilen insansız su altı aracı, tehlikeli durumlarda ve derin sularda insanların yerine görev alabilecek teknolojik donanıma sahip. Bu teknolojisi ile baraj ve köprü gibi mimarilerin onarımı, sağlıklı su yollarının bakımı, tarihi yapıların korunması gibi görevler alabilir. Bu yapıların suyun altında kalan kısımlarında, en ufak çatlaklar büyük tehlike oluşturur. ParsyROV adını verdiğimiz robotumuz, su altındaki görüntüleri yüksek çözünürlükte kontrolcü bilgisayarına ileterek operatörlerin suyun altına inmeden gerekli kontrolleri yapabilmesine olanak tanıyor.

Manuel kontrolün yanı sıra ParsyROV, üstün yapay zeka teknolojisini de barındırıyor. Suyun altındaki duvar ve zeminde çatlak veya tanımlayamadığı maddeleri bulan robotumuz, gerekli uyarıları ana bilgisayara iletebiliyor. Bunların yanı sıra üzerinde bulunan robotik kol ile su altında montaj, göreve özel delme, kesme gibi operasyonları rahatlıkla yerine getirebiliyor."

Mikro robot ile çok dar alanlara girebiliyor

Başkent Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Berna Dengiz ise fakültede üretilen aracın mikro robot teknolojisine sahip olmasının en önemli özelliği olduğunu belirterek, böylece derin sularda çok dar kanallar içinden bile görüntü alabildiğini kaydetti.

Dengiz, robotun İstanbul'da gerçekleştirilen MATE TOV 2019 Türkiye yarışmasında üçüncülük derecesi aldığını da sözlerine ekledi.

https://www.yenihaberden.com/prof-dr-mehmet-haberala-ispanya-sivil-liyakat-nisani-verildi-1412467h.htm

Prof. Dr. Mehmet Haberal'a "İspanya Sivil Liyakat Nişanı" verildi

ANKARA (AA) - Başkent Üniversitesi Kurucusu ve Yönetim Üst Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Haberal'a "İspanya Sivil Liyakat Nişanı" takdim edildi.Haberal'a,...

ANKARA (AA) - Başkent Üniversitesi Kurucusu ve Yönetim Üst Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Haberal'a "İspanya Sivil Liyakat Nişanı" takdim edildi.

Haberal'a, Başkent Üniversitesi Prof. Dr. İhsan Doğramacı Konferans Salonu'nda Kral VI. Felipe adına, tıp ve eğitim alanlarındaki mesleki kariyerinden dolayı "İspanya Sivil Liyakat Nişanı" verildi.

İspanya'nın Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Eduardo Ibanez Lopez Doriga, bu nişan ile Haberal’in gerek tıp gerek eğitim alanındaki mesleki kariyerine duydukları takdiri göstermek istediklerini söyledi.

Ülkesinin organ nakli alanında dünya lideri olduğunu kaydeden Lopez Doriga, Haberal'ın, ekibiyle üç binden fazla böbrek ve altı yüzden fazla karaciğer nakli gerçekleştirdiğini ifade etti.

Lopez Doriga "Ülkem İspanya, bu nişan ile Prof. Dr. Haberal’ın müstesna bilim ve tıp kariyerine ve onun vasıtasıyla Türkiye’nin dünyada bilim ve tıp alanlarındaki saygınlığına katkıda bulunan birçok diğer bilim insanına duyduğu takdiri göstermek istemektedir." dedi.

Prof. Haberal ise Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmetle andığını belirterek, İspanya Kralı'nın sunduğu bu ödülün Türk milletinin eseri olduğunu söyledi.

Kendisinin sadece bir vatandaşlık görevini yerine getirdiğini vurgulayan Haberal, "Bu ülke artık bilim ihraç ediyor ve dünyayı artık rahatlıkla Türkiye'ye getirebiliyoruz. Her zaman ülkemle gurur duyuyorum. Bu madalya bana değil sizlere verildi. Çok daha fazla çalışmak durumundayız. Hepinizle, ülkemle gurur duyuyorum." dedi.