Trucas Blog

https://www.platformdergisi.com/yazi/haberler/19541/hollandada-turk-universiteleri-tanitim-fuari#.Xmds3S3BI6U

Hollanda'nın Rotterdam kentinde Türk Üniversiteleri Tanıtım Fuarı düzenlendi.

Türk Üniversiteleri için uluslararası danışmanlık ve başvuru hizmeti sağlayan Trucas tarafından organize edilen fuara Türkiye'den 18 üniversiteden katılan 30'un üzerinde temsilci, başvuru, bölüm seçimi, burs ve yurt olanakları gibi konularda ziyaretçileri bilgilendirdi.

Trucas Müdürü Serdar Yurtalan, Hollanda'daki Türk öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği fuarla ilgili  yaptığı açıklamada, amaçlarının Türk üniversitelerini tanıtmak ve Türkiye'de okumak isteyen öğrencilere sunulan fırsatları anlatmak olduğunu söyledi.

Türkiye'deki 50 yaş altı grubuna yönelik olan üniversitelerin dünya genelinde 10. sıraya yerleşmesinden dolayı üniversiteler son yıllarda yurt dışına açılmaya başladılar." ifadesini kullanan Yurtalan, bu fuarı dört buçuk yıldır özellikle Almanya, Avusturya, Hollanda ve Belçika'da organize ettiklerini aktardı.

Hollanda'da yaşayan Türk öğrenci Seren Keserci de İstanbul'da tıp fakültesini okumak istediğini söyledi. Türkiye'nin eğitim sisteminin en az Hollanda'daki kadar iyi olduğuna dikkati çeken Keserci, bu nedenle Türkiye'de eğitim gördükten sonra cerrah olmak istediğini belirtti.

Öğrenci Zeynep Hüseyin de geçen yıl Türkiye'de eğitim gördüğü 4 ay süresince Türkiye'de okumanın daha güzel olduğunu fark ettiğini söyledi.

Bu nedenle eğitimine Türkiye'de devam etmeye karar verdiğini kaydeden Hüseyin, bu fuara üniversiteleri tanımak ve haklarında bilgi almak için katıldığını belirtti.
 

http://beyazgazete.com/video/webtv/guncel-1/hollanda-da-11-turk-universiteleri-tanitim-fuari-rotterdam-534224.html

Trucas Müdürü Yurtalan: - "Yüksek Öğretim Kurulundan aldığımız bilgiye göre, Hollanda 'dan Türkiye'ye üniversitede okumak için giden öğrenci sayısı giderek artıyor. Her yıl yaklaşık 600 öğrencinin Türkiye'deki eğitim fırsatından yararlandığını görüyoruz" - Kıbrıs İlim Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Arslanbaş: - "Bugün bu öğrencilerin başarılarını ve mezuniyetlerini görüyoruz. Dönüp burada hem ülkemiz hem vatandaşı oldukları ülke için çalışacaklar"ROTTERDAM (AA) - Hollanda 'nın Rotterdam kentinde 11. Türk Üniversiteleri Tanıtım Fuarı düzenlendi.
Türk Üniversiteleri için uluslararası danışmanlık ve başvuru hizmeti sağlayan Trucas tarafından organize edilen fuarda Türkiye'deki 22 üniversiteden temsilci, başvuru, bölüm seçimi, burs ve yurt olanakları gibi konularda ziyaretçileri bilgilendirdi.Trucas Müdürü Serdar Yurtalan, Hollanda 'daki Türk öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği fuarla ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada, amaçlarının Türkiye'de okumak isteyen öğrencilere Türk üniversitelerinin temsilcileri aracılığı ile bilgi vermek olduğunu söyledi.

Avrupa'da 5,5 yıldır, Hollanda 'da da 1,5 yıldır Türk üniversitelerini tanıttıklarını belirten Yurtalan, " Hollanda 'da eğitim fırsatından yararlanamayan öğrencinin, Türkiye'de eğitim fırsatından yararlanma hakkı var. Öğrenciler,Türkiye'de eğitim aldıktan sonra burada master programlarına katılabiliyor. Türkiye'de alınan diploma Hollanda 'da ve Hollanda 'da alınan diploma da Türkiye'de tanınıyor. " dedi.
Yurtalan, "Yüksek Öğretim Kurulundan aldığımız bilgiye göre, Hollanda 'dan Türkiye'ye üniversitede okumak için giden öğrenci sayısı giderek artıyor. Her yıl yaklaşık 600 öğrencinin Türkiye'deki eğitim fırsatından yararlandığını görüyoruz. Avrupa genelinde 2011'de 700 civarında iken bu sene bu sayı, 5 binin üzerine çıktı." ifadesini kullandı.Kıbrıs İlim Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Serdar Arslanbaş da Avrupa'da yaşayan Türk kökenli öğrencilere farklı alanlarda geniş yelpazede fırsat sunduklarını dile getirdi.Daha önce Aydın Üniversitesine 100'e yakın öğrenci götürdüklerine dikkati çeken Arslanbaş, "Bugün bu öğrencilerin başarılarını ve mezuniyetlerini görüyoruz. Dönüp burada hem ülkemiz hem vatandaşı oldukları ülke için çalışacaklar. Biz insan kaynağı yetiştiriyoruz." diye konuştu.
Hollanda devletinin bu öğrencilere Türkiye'de kredi ve burs imkanı sağladığını belirten Arslanbaş, " Hollanda 'da üniversite sayısı az ve iyi bölüme yerleşen öğrenci sayısında da ciddi eleme oluyor. Türk vatandaşlarının iyi bölümlere yerleşebilmeleri olasılığı çok düşük. Biz bu çocukları Türkiye ve Kıbrıs'a götürerek Avrupa standlarında eğitim aldırıyoruz ve Avrupa Birliğince tanınmış diploma veriyoruz." dedi.
Arslanbaş, Andolu Ajansının (AA) başından bu yana Türk yüksek öğretiminin dünyaya açılmasında öncü bir rol oynadığını vurguladı. Arslanbaş bu rolünden dolayı AA'ya teşekkür etti. Hollanda 'da yaşayan Türk öğrenci Zeynep Yazır, uzun zamandır Türkiye'ye dönüş yapmak ve orada eğitim görmek istediğini söyledi.

Eğitim gördüğü meslek okulunda son sınıfta olduğunu aktaran Yazır, iş imkanının daha fazla olduğunu düşündüğü için Türkiye'de eğitim görmek istediğini belirtti.
Türk Üniversiteleri Tanıtım Fuarı, hafta sonu da Belçika'nın başkenti Brüksel'de ve Almanya'nın Köln kentinde açılacak.

 

https://www.hurriyet.com.tr/avrupa/700den-5-bine-yukseldi-40827471

Hollanda’nın Rotterdam kentinde 11. Türk Üniversiteleri Tanıtım Fuarı düzenlendi. Fuarda Türkiye’deki 22 üniversiteden temsilci, başvuru, bölüm seçimi, burs ve yurt olanakları gibi konularda ziyaretçileri bilgilendirdi.

Fuarı organize eden Trucas Müdürü Serdar Yurtalan, amaçlarının Türkiye’de okumak isteyen öğrencilere Türk üniversitelerinin temsilcileri aracılığı ile bilgi vermek olduğunu söyledi. Avrupa’da 5.5, Hollanda’da da 1.5 yıldır Türk üniversitelerini tanıttıklarını belirten Yurtalan, fuarla ilgili olarak şu bilgiyi verdi:“Hollanda’da eğitim fırsatından yararlanamayan öğrencinin, Türkiye’de eğitim fırsatından yararlanma hakkı var. Öğrenciler, Türkiye’de eğitim aldıktan sonra burada master programlarına katılabiliyor. Türkiye’de alınan diploma Hollanda’da ve Hollanda’da alınan diploma da Türkiye’de tanınıyor. Yüksek Öğretim Kurulu’ndan aldığımız bilgiye göre, Hollanda’dan Türkiye’ye üniversitede okumak için giden öğrenci sayısı giderek artıyor. Her yıl yaklaşık 600 öğrencinin Türkiye’deki eğitim fırsatından yararlandığını görüyoruz. Avrupa genelinde 2011’de 700 civarında iken bu sene bu sayı, 5 binin üzerine çıktı.”

TÜRKİYE’DE OKUMAK İSTİYOR
Hollanda’da yaşayan Türk öğrenci Zeynep Yazır, uzun zamandır Türkiye’ye dönüş yapmak ve orada eğitim görmek istediğini söyledi. Eğitim gördüğü meslek okulunda son sınıfta olduğunu aktaran Yazır, iş imkanının daha fazla olduğunu düşündüğü için Türkiye’de eğitim görmek istediğini belirtti.
 

 

http://www.belcikaaydinhaber.com/?act=show&code=detail&id=16621

Türkiye'de hizmet veren üniversitelerin çalışmalarını ve eğitimlerini Avrupa'lı özellikle Türk gençlerine ve ailelerine tanıtım amaçlı TRUCAS Organizasyonuyla Almanya ve Belçika'da birer tanıtım fuarı düzenlendi.

Almanya Köln ve Belçika Brüksel'de düzenlenen fuarlara ilgi hayli büyüktü. Öğrenciler ve Velileri Üniversitelerin eğitimleri hakkında geniş bilgiler alma imkanı buldular.

Brüksel Metropol Hotel salonunda gerçekleştirilen fuarda 11 Üniversite tanıtım yaptı. TRUCAS organizasyonuyla ilgili olarak organizatör Serdar Yurtalan konuyla ilgili olarak, Belçika Aydın Haber'e şu açıklamalarda bulundu:

"Öncelikle kendimizi ifade etme imkanı verdiğiniz ve buraya geldiğiniz için teşekkür ediyorum. Biz TRUCAS olarak 4,5 yıldan beri üniversiteler fuarı organizesi yapmaktayız.  Bizim bu fuarları düzenlemekte iki amacımız var. Birincisi Türkiye üniversitelerini yurt dışında tanıtmak, ikincisi ise, yurtdışından ülkemize gelerek burada Üniversite eğitimi almak isteyenlere ilk adres olmak ve onlara yardım etmektir.

Biz, 2012 yılında ilk olarak Almanya Berlinde fuarımızı yaptık. Daha sonra sırasıyla  Köln, Viyana, Rotterdam ve bu sene de Brüksel'de yapıyoruz. Bu fuarları yılda iki defa yapıyoruz. Hem Mayıs hem de Kasım ayında yapıyoruz. Kasım ayı öğrencilerin eğitime başladıkları zamandır. Eylül ayından sonra başlıyorlar. Burada Türkiye'de okuma fırsatlarını iyi tanıtmak. Bu tanıtımlar Mayıs veya Haziran aylarına da sarkabiliyor.

Üniversite'ye gitmek isteyen öğrencilerin diplomalarını almalarına yakın bir tarih ve bu gibi düşüncelerini daha da sağlamlaştırmak için iyi bir zamanlamadır bu zamanlamalar. Öğrencilerin,Türkiye'de okumak istiyorum tekrar bilgilerimi sağlamlaştırmak ve bu konuda ilk ağızlardan nasıl bilgi alabilirim? sorularını cevaplamak için öğrencilere ve velilerine yardımcı oluyoruz.

Biz, Belçika'yı neden tercih ettik. Almanya Köln'de yaptığımız fuarlara Belçika'dan aileler ve öğrenciler geliyordu. Biz bu konudaki talepleri karşılamak Belçika'daki öğrenci ailelerine de yardımcı olabilmek için burada da bu fuarları düzenleme kararı aldık ve buradayız. İlgi hayli fazla bundan da son derece memnunuz. Eğitim ile bir yerlere gelecek öğrenci arkadaşlarımıza yardımcı olmak için buradayız. Onların her türlü sorularına birinci elden cevap vermekteyiz.

Şuanda 11 üniversitemiz reyonlarında vatandaşları üniversiteleri ve eğitimleri hakkında bilgilendiriyorlar. Köln'de 16 üniversite ile fuar düzenledik. Kasım ayında bu sayı genelde az oluyor. Ancak, Mayıs ayında düzenlediğimiz fuarlarda bu sayılar, 20-30'a kadar çıkmakta.

2011-2012 yıllarında YÖK'ün raporlarına göre, Almanya'dan Türkiye Üniversitelerine okumak için gidenlerin sayısı 890 civarındaydı. 2016 - 2017 arasında bu sayı 3008'e çıktı. Yani bu hızlı bir şekilde yükselen ibreyi gösteriyor. Bu sadece Almanya' ile ilgili değil, Hollanda ve Brüksel'de de yükseliyor. Burada neyi okumayı hedefliyorsa, bu çalışmalar neticesi öğrenciler dilediği bölümü tercih ederek, okuma imkanına sahip olabiliyorlar. Amacımız buralarda Türkiye'de okumak isteyenlere birinci elden yardımcı olmaktır.

Öğrencilere tavsiyem, Türkiye'de okumak demek burada bir üniversite de okuma kriterine sahipseniz Türkiye'de de okumanız mümkün. Tek bir fark var. Burada istediğiniz bölümü belki okumayabilirsiniz başka bir bölüm tercih edebilirsiniz. Farklı dillerde eğitim görebilirsiniz. Türkiye bu anlamda farklı bir konsept sunuyor. Türkiye'de Türkçe, İngilizce, Fransızca gibi dillerde de eğitimler alabilirsiniz. Türkiye büyüyen bir ülke. Bir çok yabancı şirket büyük şehirlerde çalışmalar yapmaktalar ve akademik anlamda iş bulma imkanı da aynı oranda artmakta.

Burdan gelen öğrenciler genelde 2-3 dil bildikleri için iş konusunda daha avantajlılar. Bu özelliklere sahip arkadaşlar, hem akademik hem de iş anlamında daha şanslılar.

Türkiye'de aldığınız diplomalar, dünyada 45 ülke dahil bir çok yerde geçerlidir. Tıp ve Hukuk dışında buda ülkelerin anlaşmalarıyla orantılıdır. Diğer bölümler her alanda geçerlidir.

Üniversite'ye Almanya'da başlayıp, İtalya'da sürdürüp, Türkiye'de bitirebilirsiniz. Bu fuarlarla insanlarımızın fuarlara tepkilerini ölçüyoruz. Amacımız geleceğini eğitimle çizmek isteyenlere yardımcı olmaktır. Tüm öğrenci arkadaşlarımıza başarılar diliyoruz"

 

https://www.akademikpersonel.org/anasayfa/turkiye-ile-almanya-arasinda-egitim-koprusu.html

Trucas ve TD-Platform adlı eğitim kuruluşları, başlattıkları ‘Education Bridging – Eğitim Köprüsü’ adlı inisiyatif ile Almanya ve Türkiye’deki üniversiteler arasında köprü kurmayı hedefliyor.

Türkiye, son yıllarda farklı ülkelerden gelen gençlerin buluşma noktası oldu. Almanya ise öğrenci değişim programları konusunda Türkiye ile işbirliği yapan ülkelerin başında geliyor. Başta Erasmus olmak üzere son yıllardaki öğrenci değişim programları, Türkiye’ye yurtdışından gelen öğrencilerin sayısını büyük oranda artırdı. Ayrıca 2010 yılında Yüksek Öğretim Kurulu’nun (YÖK) Yabancı Öğrenci Sınavı’nı kaldırması da yabancı öğrencilerin Türkiye’de öğrenim görmesini kolaylaştırdı. Türkiye’yi tercih eden Alman öğrencilerinin sayısının artması üzerine de Türkiye ve Almanya arasında yeni bir öğrenci programı daha hayata geçirildi.

‘Education Bridging’ adlı inisiyatifin kurucularından Trucas’ın yöneticisi Serdar Yurtalan, sundukları hizmetleri şu sözlerle aktarıyor: ”Amacımız Türkiye’de okumak isteyen öğrencilere her türlü hizmeti vermek. Bu hizmet, başvuru süreçlerinden tutunda burslara kadar uzanıyor. Trucas, şu anda Türkiye’deki 29 üniversite ile çalışıyor. Bunlar arasında devlet ve vakıf üniversiteleri var. Vakıf üniversiteleri biraz daha yoğunlukta, çünkü Almanya vakıf üniversitelerine daha fazla ilgi gösteriyor. Aynı zamanda Türkiye’den Almanya’ya okuma amaçlı gelen insanlara da hizmet veriyoruz.”

Türkiye’deki üniversitelere başvuru kolaylaştı

Serdar Yurtalan, Almanya’da okumak isteyen gençlerin üniversiteye giriş sınavında dört yıllık bir yüksek öğretim programına yerleştirilmiş olması gerektiğini belirtiyor. Yurtalan ayrıca orta düzeyde Almanca bilmek gerektiğini ve hangi branş kazanılmış ise Almanya’da da ancak o branşta ya da benzer bir branşta eğitim alınabileceğini ekliyor. Türkiye’de yüksek öğrenim görmek için ise Almanya’da lise bitirme sınavı Abitur’u başarıyla geçmiş her öğrencinin üniversitelere başvurabileceğini ifade ediyor.

 

https://www.hurriyet.com.tr/egitim/turkiye-de-universite-imkani-30013805

Avrupa’da Yükselen Değer: Türkiye’de Yüksek Öğrenim" konulu toplantıda son yıllarda Türkiye’de üniversite eğitimi kalitesinin yükseldiği vurgulandı. Halen 75 bin yabancı öğrencinin öğrenim gördüğü Türkiye’ye talebin giderek arttığı ifade edildi. Türk Üniversiteleri ve Kolejlerine Başvuru Servisi TRUCAS’ın düzenlediği toplantıda, Türkiye’de devlet ve vakıf üniversitesi olmak üzere iki tür üniversite bulunduğu, bunların ise statülerinin aynı olduğu bildirildi. Köln Üniversitesi’ndeki etkinlikte, Almanya’da üniversiteye gitme şansı yakalayamamış öğrencilerin Türkiye’de bu şansa sahip oldukları dile getirildi.

"Almanya’daki öğrenciler yararlansınlar"

İstanbul Kültür Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömür Ceylan, öğrencilere şu bilgileri verdi: "Öncelikle Türk üniversitelerinin geldiği nokta benzerleriyle boy ölçüşebilir durumdadır. Hem alt yapısı hem akademik kadrosu hem de kampüs ortamlarıyla. Dünyanın her yerindeki üniversite öğrenci adayı gibi Almanya’daki Türk üniversite öğrenci adayı da elbette tercihleri arasına Türk üniversitelerini eklemelidir. Bunun ötesinde bizim burada bulunma sebebimiz buradaki bazı Türk gençlerinin Abitur, Fachabitur yaptığı halde üniversite öğrenimi yapma şansı bulamamasını öğrenmemiz. Halbuki Türkiye’de hem devlet hem de vakıf üniversitelerinin yabancı öğrencilere ayırdığı ciddi miktarda kontenjanlar var. Dünyanın çok uzak coğrafyalarından öğrencilerin yararlandığı bu kontenjanlardan neden bizim insanımız yararlanmasın diye düşünüyoruz."

Türkiye’de öğrencilerin hangi bölümleri okuyabileceği yönündeki soruya Ceylan’ın yanıtı şöyle oldu: "Yabancı bir öğrenci Türkiye’deki her bölümü okuyabilir; bölüm kısıtlaması yoktur. Bu bölümlere Abitur, Fachabitur ya da Anadolu Üniversitesi’nin açık lise programlarından aldıkları diplomalarda ibraz ettikleri başarı puanına göre başvuru yapabilirler. Özellikle tıp, diş hekimliği, hukuk fakültesi, eğitim fakültesi gibi doğrudan diplomayla meslek icra edilen bölümlerde başarı dereceleri bir miktar daha yüksektir. Özellikle tıp fakülteleri ve diş hekimliklerinde mülakat sınavları da yapılabilir. Tüm temel idari bölümler, iktisat, işletme bölümleri, tasarım bölümleri Avrupa’daki Türk gençlerine açıktır. 

Türkiye’de üniversite okumak için yabancı öğrencilere bir sınav zorunluluğu yok. 2010 yılında bu zorunluluk kaldırılmıştır. Devletimiz üniversitelerin yabancı öğrenci seçimini üniversite senatolarına bırakmış. Bazı üniversiteler kontenjanları sınırlı olduğu için kendi yabancı uyruklu öğrenci sınavlarını gerçekleştiriyorlar. Kimi üniversiteler değerlendirme komisyonlarıyla, mülakatlarla ya da sportif, kültürel başarılarla öğrencilerini seçiyorlar. Ama teorik olarak, Türkiye’de bir üniversite okumak için merkezi sınav zorunluluğu yok. Öğrenci ve velilere üniversitelerin İnternet sayfalarını ziyaret ederek Türkiye’deki yüksek öğrenim imkanlarını araştırmalarını tavsiye ederim."

Toplantıya katılan Seda Ekin adlı öğrenci Türkiye’de moda tasarım bölümü okumak istediğini söyledi.

Öğrencilere, Bahçeşehir Üniversitesi Uluslararası Ofis Müdürü Erbay Şirin, İstanbul Aydın Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Direktör Yardımcısı Selman Arslanbaş ve İstanbul Kültür Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Birimi Başkanı Seçkin Taygun Altıntaş kendi üniversiteleri hakkında bilgiler verdiler. 

 

http://nehaberkibris.com/haber/biz-insan-kaynagi-yetistiriyoruz/19199/

Biz İnsan Kaynağı Yetiştiriyoruz

Hollanda’nın Rotterdam kentinde 11. Türk Üniversiteleri Tanıtım Fuarı Türkiye’de yüksek eğitim yapmak isteyen gençlerin yoğun ilgisi ile gerçekleşti. Türkiye’deki Üniversitelere uluslararası danışmanlık ve başvuru hizmeti sağlayan Trucas tarafından organize edilen fuarda, Türkiye’deki 22 değişik üniversite temsilcisi, üniversiteleri hakkında bilgilendirdi. Trucas Müdürü Serdar Yurtalan, fuarın amcı ile ilgili olarak basın mensuplarına yaptığı açıklamada Türkiye’de okumak isteyen öğrencilere Türk üniversitelerinin temsilcileri aracılığı ile bilgi verildiğini söyledi. Avrupa’da 5,5 yıldır, Hollanda’da da 1,5 yıldır düzenli olarak ( her altı ayda bir ) Türk üniversitelerini tanıttıklarını belirten Yurtalan, “Hollanda’da eğitim fırsatından yararlanamayan öğrencinin, Türkiye’de eğitim fırsatından yararlanma hakkı var. Türkiye’de alınan diploma Hollanda’da ve Hollanda’da alınan diploma da Türkiye’de tanınıyor. “dedi.