Giriş Yap Profilim Çıkış Yap
Sıkça Sorulan Sorular
Soru Cevap
Çocuk parası( Kindergeld) alabilir miyim?

EVET, Türkiyede üniversite öğrencisi olduğunuz sürece almanyadan aldığınız çocuk parası devam eder.

YÖS sınavı olmadan üniversite öğrencisi olabilir miyim?

EVET: Bazı devlet üniversiteleri yös sınavı olmadan lise diplaması ( Abitur 1.0-2.0) kabul ediyorlar. Örnek ( Orta Doğu Teknik Üniversitesi ODTÜ, İstanbul Teknik Üniversitesi İTÜ v.b). Başvuru yapmak istediğiniz devlet üniversitesinin web sayfasından yös sınavı yapıp yapmadığını öğrenebilirsiniz.

YÖS ?

YÖS yabancı öğrenci sınavı anlamındadır.

Vakıf (Özel) Ünversitelerine ne yaman başvuru yapabilirim?

Vakıf (Özel) üniversitelerine başvuru genel olarak 01.01-15.08 tarihleri arasında yapılabilinir.

Vakıf (Özel) üniversitelerinin öğrenim fiyatları ?

Vakıf üniversitelerinin öğrenim fiyatları yıllık 3000€-15000€ arasındadır. Tıp ve Diş Fakültesi 15.000€ - 20.000€ yıllık öğrenim ücreti arasındadır.

Vakıf (Özel) Üniversiteleri YÖS sınavı istiyor mu?

HAYIR , vakıf üniversiteleri YÖS sınavı istemiyor. Lise diploması (Hochschulreife : Abitur, Fachhochschulreife, fachgebundene Hochschulereife) yeterlidir başvuru için.

Türkiye’de üniversite öğrencisi olmak için YÖS sınavı gerekli mi ?

2010 yılından itibaren YÖS merkezi sınavı kaldırıldı ve üniversitelerin bünyesine bırakıldı. YÖS sınavını isterse bir üniversite kendi bünyesinde yapar yada öğrencinin aldığı lise diplomasına göre değerlendirip kabul edebilir.

Türkiye’de üniversite öğrencisi olmak için başvuru koşulları nelerdir?

Başvuru için Gerekli Belgeler: 1-Yabancı uyruklu öğrenci online başvuru formu 2-Lise diploması* ile İngilizce veya Türkçe tercümesi 3-Lise transkripti ile İngilizce veya Türkçe tercümesi 4-Denklik Belgesi (Denklik belgesi Türk konsolosluklarından veya İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden alınabilir) 5-Pasaportun resimli sayfası

Türkiye’de alınan diplomalar almanya’da veya diğer ülkelerde geçerliliği var mı?

EVET Türkiye almanya ve diğer avrupa ülkeleri ve amerika Bologna sözleşmesi yapmıştır. Bu söşleşme ülkeler arasındaki eğitimi standard bir hale getirmiştir. Bachelor , Master, Doktora programları (Phd) bologna sözleşmesi çerçevesinde tüm bu sözleşmeyi kabul etmiş tüm ülkelerde aynı sistemle uygulanır.

Türkiyede aldığım diploma almanyada geçerli mi? Denklik

EVET . Bologna antlaşmasına göre Türkiyeden alınan diplomalar almanyada geçerlidir. Denklik konusunda şu sayfadan yaralanabilirsiniz. http://anabin.kmk.org/anabin.html

Sayfalar

KONTAKT

+ 49 (30) 788 99 727

+ 49 (30) 789 52 847

+ 49 (151) 471 76 036

+ 49 (151) 471 76 036